Melekli Kasabasını Iğdır'a Bağlamak İçin Daha Ne Bekleniyor


Yerel seçimlere daha bir yıl kadar bir süre var. Ancak şimdiden seçim atmosferine girilmiş durumdadır.

Bir taraftan iktidardaki AKP yönetimi kız beğenir gibi belediye beğenmekte ve “şu belediyeleri” mutlaka alacağız gibi iddialı laflar etmekte, diğer taraftan da Kadıköy ve Çankaya gibi bazı belediyeleri bölmek istemektedir. AKP yönetimi bunlarla da yetinmeyip şimdi 869 belde belediyesi ile 30 ilk kademe belediyesini kapatmak için harekete geçmiştir. 1.5 ay içinde TBMM'den yasa çıkarmaya çalışan AKP’nin hazırladığı çalışmaya göre kapatılacak belediyeler İl Özel İdareleri'ne 'şube' olarak bağlanacak ve İller Bankası payı 10 yıl süreyle özel idarelerin hesabına aktarılacak.

Peki, Iğdır bu hesapların neresinde durmaktadır. Bir taraftan Iğdır siyasetini tekelinde görenler komşu dost ve kardeş ülke liderlerini dahi AKP için devreye sokmaya çalışırken, diğer taraftan AKP’nin kapısı aşındırılmaktadır. AKP’nin ise Iğdır’a ne sürprizler hazırlayacağı daha belli değildir. Ama belli olan şudur ki, geçen seçimlerde Türkiye genelinde hem belediye ve hem de milletvekili çıkaramayan tek il olan Iğdır’a asılan AKP, Iğdır’dan (siyaseti tekelinde görenlerin yüzünden yaşanan bölünme sebebiyle) bir milletvekilliği almış ve şimdi de belediyeyi almak için harekete geçmiştir.

Bugün Iğdır’ın adeta bir mahallesi konumunda olan Melekli Kasabasının kapatılması AKP’nin gündeminde değildir. Zira yukarıda sayılan 869 belediyenin kapatılması kararını verirken dikkate alınan nüfus kısıtlamasına Melekli Belediyesi girmemektedir. Ancak Melekli belediyesinin Iğdır’ın içinde ayrı bir belediye olmasının anlamsızlığı da ortadadır.

Son yıllarda Iğdır’ın nüfus dengesi altüst edilmiştir. Doğu Beyazıt, Ağrı ve Van gibi civar ile ve ilçelerden Iğdır’a getirilen ve hazine arazilerine yerleştirilen nüfusla Iğdır’ın nüfus ve nüfuz dengesi altüst edilmiştir. AKP yönetimince politik olarak Ağrı ve Van’a bağlanan Iğdır, nüfus ve nüfuz olarak da bu illerin denetimine bırakılmak istenmektedir. Iğdırlı başarılı yöneticiler birer birer görevlerinden alınıp değişik yerlere sürülürken yerlerine bu illerden kişiler atanmaktadır.

Şimdi seçimler yaklaşırken hassas dengeler ve hesaplar yeniden gündeme gelmektedir. Bir ucu Talabani-Barzanilere kadar giden bazı hesaplarla Dağlık Karabağ’dan Erbile bir “yeşil kuşak” oluşturulmak istenmektedir. Bu hesapların bozulması gerekmektedir. Bunu bozmanın yegane yolu ise Melekli Kasabasının Iğdır’a bağlanmasıdır. Yoksa yarın çok geç olabilir. Hele ki, yarın kaybedilecek seçim sonrasında Doğu Beyazıt’ı Iğdır’a bağlama hesaplarının gerçekleşmesi Iğdır’ı geri dönülmez bir mecraya sokar ki, bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bu sebeple geçmiş dönemlerde başarısız olan birleşme girişimlerinin bugün yeniden ve vakit geçirmeden başlaması gerekmektedir. Burada küçük hesaplar yapma lüksümüz yoktur. Burada siyasi parti ayırımı yapma keyfiyetimiz yoktur. Iğdır’a yüreği yanan herkesin, siyasetçisinden sade vatandaşına kadar herkesin bu konuda başlattığımız bu girişime destek olması gerekmektedir. Buradan bütün Iğdır halkına ve öncelikle de Melekli ve Iğdır belediye başkanlarına çağrıda bulunuyorum. Buradan geçmiş dönem Iğdır’dan milletvekili seçilen politikacılarımıza, şimdi belediye başkanlığı için kulis çalışmalarına başlayan politikacı adaylarımıza çağrıda bulunuyorum. Buradan yerel basınımızın değerli yöneticilerine sesleniyorum. Lütfen bir an önce bu insiyatifimize destek olun, bu yazıyı ve bunun gibi yazılacak yazılara gazetenizde, sitenizde, radyo ve televizyonlarınızda yer veriniz. Iğdır’ın ve Melekli’nin geleciği için birleşme yolunda çaba gösteriniz. Yoksa yarın birçok şey için çok geç olabilir…

02.02.2008

Sinan OĞAN

http://www.igdirli.com/index.php?option=com_content&task=view&id=330&Itemid=77

http://guneyazerbaycankurtsorunu.blogcu.com/melekli-kasabasini-igdir-a-baglamak-icin-daha-ne-bekleniyor_37943291.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !